SRR6040A-820M
DigiKey Part Number
118-SRR6040A-820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6040A-820MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-820M
Description
FIXED IND 82UH 700MA 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Inductor 700 mA 290mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR6040A-820M Models
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
630mA