SRR6040A-1R0Y
DigiKey Part Number
SRR6040A-1R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6040A-1R0YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6040A-1R0YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 5A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 5 A 15mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6040A-1R0Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.55A