SRR6040A-180M
DigiKey Part Number
SRR6040A-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6040A-180MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6040A-180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-180M
Description
FIXED IND 18UH 1.5A 75 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Inductor 1.5 A 75mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
EDA/CAD Models
SRR6040A-180M Models
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.35A