SRR6028-5R0Y
DigiKey Part Number
118-SRR6028-5R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6028-5R0YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR6028-5R0YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-5R0Y
Description
FIXED IND 5UH 2.4A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 36mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6028-5R0Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Series
Q @ Freq
7.5 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
38MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A