SRR4028-1R2Y
DigiKey Part Number
SRR4028-1R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR4028-1R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR4028-1R2YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4028-1R2Y
Description
FIXED IND 1.2UH 3.1A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 20mOhm Max 1919 (4848 Metric)
EDA/CAD Models
SRR4028-1R2Y Models
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Q @ Freq
9.34 @ 7.96MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
176MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.56A