SRR4018-220Y
DigiKey Part Number
118-SRR4018-220YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR4018-220YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR4018-220YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4018-220Y
Description
FIXED IND 22UH 880MA 300 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 880 mA 300mOhm Max 1919 (4848 Metric)
EDA/CAD Models
SRR4018-220Y Models
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Q @ Freq
7 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
29MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA