SRR1260A-151K
DigiKey Part Number
SRR1260A-151KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260A-151KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260A-151KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260A-151K
Description
FIXED IND 150UH 1.55A 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.55 A 260mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260A-151K Models
Category
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
5MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.55A