SRR1260A-151K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1260A-151K |
Description | FIXED IND 150UH 1.55A 260 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.55 A 260mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1260A-151K Models |
Category | DC Resistance (DCR) 260mOhm Max |
Mfr | Q @ Freq 20 @ 796kHz |
Series | Frequency - Self Resonant 5MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.55A | Base Product Number |