SRR1210A-820M
DigiKey Part Number
SRR1210A-820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1210A-820MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1210A-820MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1210A-820M
Description
FIXED IND 82UH 2.8A 112 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Inductor 2.8 A 112mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1210A-820M Models
Category
DC Resistance (DCR)
112mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.5MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)