SRR1210A-270M
DigiKey Part Number
SRR1210A-270MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1210A-270MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1210A-270MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1210A-270M
Description
FIXED IND 27UH 5A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Inductor 5 A 40mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1210A-270M Models
Category
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)