SRR1210A-101M
DigiKey Part Number
SRR1210A-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1210A-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1210A-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1210A-101M
Description
FIXED IND 100UH 2.5A 135 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 2.5 A 135mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1210A-101M Models
Category
DC Resistance (DCR)
135mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)