SRR1050HA-221Y
DigiKey Part Number
118-SRR1050HA-221YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1050HA-221YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1050HA-221YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050HA-221Y
Description
FIXED IND 220UH 940MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 940 mA 500mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
940mA