SRR1050A-271Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-271YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-271YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-271YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-271Y
Description
FIXED IND 270UH 800MA 675 MOHM
Detailed Description
270 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 675mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1050A-271Y Models
DC Resistance (DCR)
675mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
840mA