SRR1050A-220Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-220YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-220YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-220YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-220Y
Description
FIXED IND 22UH 2.9A 62 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.9 A 62mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1050A-220Y Models
DC Resistance (DCR)
62mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.95A