SRR1050A-180Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-180YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-180YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-180YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-180Y
Description
FIXED IND 18UH 3.1A 51 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 51mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1050A-180Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
51mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
3.2A