SRR0745A-271M
DigiKey Part Number
SRR0745A-271MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-271MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-271MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-271M
Description
FIXED IND 270UH 380MA 1.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Shielded Inductor 380 mA 1.2Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-271M Models
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
460mA