SRR0735A-330M
DigiKey Part Number
SRR0735A-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0735A-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0735A-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0735A-330M
Description
FIXED IND 33UH 1A 220 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 220mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0735A-330M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
1.04A