SRP7028A-6R8M
DigiKey Part Number
SRP7028A-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7028A-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7028A-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7028A-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP7028A-6R8M Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8A