SRP5030TA-1R5M
DigiKey Part Number
SRP5030TA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030TA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030TA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030TA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 25mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030TA-1R5M Models
Category
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
44MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A