SRP5030T-1R5M
DigiKey Part Number
SRP5030T-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030T-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030T-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030T-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 6A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6 A 25mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030T-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)