SRP5030CA-1R8M
DigiKey Part Number
SRP5030CA-1R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030CA-1R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030CA-1R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030CA-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 10.1A 12.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.1 A 12.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030CA-1R8M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
36MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
12.3A