SRP4020FA-1R2M
DigiKey Part Number
SRP4020FA-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020FA-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020FA-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020FA-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 9.5A 13.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.5 A 13.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020FA-1R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
13.4mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
53MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
5A