SRP1238A-6R8M
DigiKey Part Number
SRP1238A-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1238A-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1238A-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1238A-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 9A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 24mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1238A-6R8M Models
Category
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
18A