SRN6045-4R7Y
DigiKey Part Number
SRN6045-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN6045-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN6045-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN6045-4R7Y
Description
FIXED IND 4.7UH 3A 37.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 37.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN6045-4R7Y Models
DC Resistance (DCR)
37.6mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
4A