SRN5040TA-470K
DigiKey Part Number
SRN5040TA-470KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040TA-470KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040TA-470KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-470K
Description
FIXED IND 47UH 1A 270 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 270mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN5040TA-470K Models
Category
DC Resistance (DCR)
270mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A