SRN5040TA-220M
DigiKey Part Number
SRN5040TA-220MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040TA-220MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040TA-220MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-220M
Description
FIXED IND 22UH 1.5A 123 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 123mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
123mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.62A