SRN5040TA-101K
DigiKey Part Number
SRN5040TA-101KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5040TA-101KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5040TA-101KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5040TA-101K
Description
FIXED IND 100UH 720MA 560 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 560mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
560mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
750mA