SRN5020TA-4R7M
DigiKey Part Number
SRN5020TA-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN5020TA-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN5020TA-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN5020TA-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 2.4A 60 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 60mOhm Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
58MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A