SRN4018-101M
DigiKey Part Number
SRN4018-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4018-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4018-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018-101M
Description
FIXED IND 100UH 420MA 1.596 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 1.596Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4018-101M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.596Ohm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
450mA