SRN3015C-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRN3015C-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3015C-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3015C-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015C-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 3A 36 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Inductor 3 A 36mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
3015
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)