SRN2010BTA-1R0M
DigiKey Part Number
118-SRN2010BTA-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN2010BTA-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN2010BTA-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN2010BTA-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 80.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 80.4mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN2010BTA-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
80.4mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
130MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2010
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)