SRF1280-4R7Y
SRF1280-4R7Y
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-4R7Y
DigiKey Part Number
SRF1280-4R7YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-4R7YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-4R7YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-4R7Y
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 18.8 µH Inductance - Connected in Series 4.7 µH Inductance - Connected in Parallel 13.5mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 8.25 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-4R7Y Models
Category
Current Saturation - Parallel
16.5 A
Current Saturation - Series
8.24 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
13.5mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
50mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
4.7 µH
Inductance - Connected In Series
18.8 µH
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
8.25 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
4.13 A