SRF1280-1R5Y
SRF1280-1R5Y
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-1R5Y
DigiKey Part Number
SRF1280-1R5YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-1R5YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-1R5YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-1R5Y
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 6 µH Inductance - Connected in Series 1.5 µH Inductance - Connected in Parallel 7.6mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 13.5 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1280-1R5Y Models
Category
Current Saturation - Parallel
31.1 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
15.6 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
7.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
30.6mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
1.5 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
6 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
13.5 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
6.77 A