SMAJ440A
DigiKey Part Number
SMAJ440ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ440ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ440ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ440A
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
713V Clamp 600mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ440A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
600mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
492V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V