PV150K3225R2
DigiKey Part Number
118-PV150K3225R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PV150K3225R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-PV150K3225R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV150K3225R2
Description
VARISTOR 240V 400A 2SMD JLEAD
Detailed Description
240 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
9J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
240 V