PV12T104A01B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Side Adjustment
PV12T104A01B00
DigiKey Part Number
PV12T104A01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV12T104A01B00
Description
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
4.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.299" x 0.354" Face (7.60mm x 9.00mm)
Tolerance
±10%