PV12P502A01B00
DigiKey Part Number
PV12P502A01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV12P502A01B00
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV12P502A01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
4.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.299" Dia (7.60mm)
Tolerance
±10%