PTVS3-058C-SH
DigiKey Part Number
PTVS3-058C-SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3-058C-SH
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS3-058C-SH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
2300pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
2-SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V