PTVS1-076C-H
DigiKey Part Number
118-PTVS1-076C-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PTVS1-076C-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PTVS1-076C-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS1-076C-H
Description
TVS DIODE 76VWM 91VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91V (Typ) Clamp 1000A (1kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8x6)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
91V (Typ)
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1000A (1kA) (8/20µs)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V