PTV111-3220A-B103
PTV111-3220A-B103
PTV111-3220A-B103
DigiKey Part Number
PTV111-3220A-B103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV111-3220A-B103
Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
EDA/CAD Models
PTV111-3220A-B103 Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)