PTV111-1415A-A105
DigiKey Part Number
PTV111-1415A-A105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV111-1415A-A105
Description
POT 1M OHM 1/20W CARBON LOG
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTV111-1415A-A105 Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance (Ohms)
1M
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M9 x 0.75
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)