PTM902-120K-503B2
DigiKey Part Number
PTM902-120K-503B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTM902-120K-503B2
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTM902-120K-503B2 Models
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
Push-Push, SPDT, With Detent
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)