PTD902-2015F-A103
DigiKey Part Number
PTD902-2015F-A103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD902-2015F-A103
Description
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
EDA/CAD Models
PTD902-2015F-A103 Models
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)