PTB6043-2010BPB103
DigiKey Part Number
PTB6043-2010BPB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB6043-2010BPB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTB6043-2010BPB103 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
60mm
Size / Dimension
Rectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W