PDB241-S420K-254A2
DigiKey Part Number
PDB241-S420K-254A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB241-S420K-254A2
Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
M8 x 0.75
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)