Image for PDB241-GNL01-254B0 is not available
PDB241-GNL01-254B0
DigiKey Part Number
118-PDB241-GNL01-254B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB241-GNL01-254B0
Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Packaging
Tray
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.969" Dia (24.60mm)