PDB182-K420K-203B
PDB182-K420K-203B
PDB182-K420K-203B
DigiKey Part Number
PDB182-K420K-203B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K420K-203B
Description
POT 20K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
20k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)