PDB182-GTRB1-504MN
DigiKey Part Number
PDB182-GTRB1-504MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-GTRB1-504MN
Description
POT 500K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Detailed Description
500k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDB182-GTRB1-504MN Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)