PDB181-K220K-102B
PDB181-K220K-102B
PDB181-K220K-102B
DigiKey Part Number
PDB181-K220K-102B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K220K-102B
Description
POT 1K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)