PDB181-E420K-503B
DigiKey Part Number
118-PDB181-E420K-503B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-E420K-503B
Description
POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)